امبدینگ در طب سوزنی چیست؟ | 1397/08/09 18:36

امبدینگ در طب سوزنی چیست؟

امبدینگ حدود چهل سال قبل اولین بار توسط پزشکان طب سوزنی، برای بیمارانی که به دلیل شرایط خاص جسمانی ،بعد مسافت و .....امکان حضور مکرر (دو یاسه بار در هفته )در مطب پزشک را نداشتند به کار رفت، درمانگران برای درمان آنان از روش امبدینگ استفاده کردند تا با این روش نیاز به حضور مکرر بیماران در مطب نباشد.

امبدینگ در لغت به معنی تعبیه و نشاندن است.

 

روش درمان با امبدینگ

این شیوه درمانی یک روش تقریباً نو در طب سوزنی به شمار می‎آید. در این روش، درمانگر طب سوزنی به جای استفاده از سوزن، نخ‌های قابل جذبی را درنقاط طب سوزنی می‎کارد. این نخ‎ها در بدن باقی می‌مانند و در حین جذب‎شدن نقاط مربوط به طب سوزنی را پیوسته تحریک می‌کنند (مدت زمان جذب نخ بستگی به نوع آن دارد مثلا نخهای ویکریل یا منوکریل حدود دیرجذب تر و نخ کرومیک زودجذب تر است. گرچه امروزه از نخ کرومیک یا کت گوت دیگر استفاده نمی شود). در واقع، در این روش بدن انسان به نخ‎های کاشته ‎شده همان واکنش به سوزن‎های طب سوزنی را از خود نشان می‎دهد.
از آنجا که نخ‌های قابل جذب جایگزین سوزن‌ می‌شوند می‌توانند برای مدت زمان نسبتا طولانی، در بدن باقی بمانند و با تحریک نقطه مورد نظر اثرات درمانی خود را اعمال کنند . در حقیقت نقاط طب سوزنی که در جلسات درمانی طب سوزنی تحریک می‌شود، با فعالیت‌های روزانه فردی که امبدینگ دریافت کرده، در هر لحظه تحریک می‌شود. در این شیوه بیمار به صلاحدید پزشک بعد از 3تا5 هفته با جذب نخ برای تجدید امبدینگ به مطب پزشک مراجعه می‌کند و به این ترتیب دوره درمانی خود را ادامه می‌دهد.

تا چند سال قبل از نخهای کت گوت استفاده میشد اما امروزه از نخهای منوکریل و ویکریل وپی دی اس استفاده میشود.

 

موارد کاربرد درمان با امبدینگ

امروزه متخصصین طب سوزنی این روش درمانی را اکثرا با هدف کاهش سایز در درمان چاقی انجام انجام می دهند،اما با توجه به افزایش تجربیات در این زمینه پای آن به بیماری های مختلف دیگر نیز باز شده است.برخی از موارد کاربرد آن به شرح ذیل می باشند:
جوانسازی ،فلج صورت ،تخفیف دردهای مزمن مانند درد شانه ،زانو ،سرو گردن،مهره ها و عضلات. همچنین در میگرن ،رماتیسم ، افسردگی ،ناراحتیهای گوارشی ،بسیاری از بیماریهای زنان و مامایی ،خستگی مزمن نیز این روش بکار می رود.

 

 

فرم دهی بدن و رفع چاقی

به جرات می توان گفت: چاقی منشا بسیاری از بیماریها در کشورهای صنعتی و در حال پیشرفت  است لذا درمان و پیشگیری ضروری است. بیماری چاقی احتمال ابتلا به فشار خون را تا هفت برابر، ابتلا به دیابت را تا ۱۲ برابر،ابتلا به سرطان راتا ۵ برابر افزایش می دهد و یکی از ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی و عروقی چاقی است.

چاقی عامل مهمی برای بیماریهای اسکلتی،عضلانی،دردهای زانو و کمر است.چاقی باعث کاهش توانایی کاری افراد در طول روز می شود که در دراز مدت هزینه های درمانی زیادی را برای مردم در برمی گیرد.

چگونه امبدینگ باعث کاهش وزن میشود ؟

1_امبدینگ باعث کاهش اشتها میشود

با انجام امبدینگ روی نقاط خاصی از بدن موجب کاهش اشتها می شود و بدین طریق از پرخوری جلوگیری می کند به خصوص در افرادی که پرخوری عصبی دارند یعنی در کسانی که عصبانی می شوند اشتهایشان زیاد می شود بسیار موثر است. با این روش می توان در عرض یک هفته اشتهای فرد پر خور را بسیار کم نمود و در عرض یک هفته مقدار خوردن فرد به نصف کاهش می یابد

 2_امبدینگ موجب افزایش سوخت و ساز(متابولیسم)می شود

امبدینگ می تواند با افزایش گردش خون و انرژی در بدن باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز چربیها گردد. این روش به خصوص در افرادی که می گویند خیلی غذا نمی خورند ولی همچنان چاق می باشند موثر است. این افراد با گرفتن انواع رژیم های غذایی و به خصوص خوردن میوه ها و سالاد بدن خود را به سمت سردی و کاهش سوخت و ساز برده اند و با وجود رژیم های سخت لاغر نمی شوند. امبدینگ باعث به کار افتادن موتور سوخت و ساز بدن شده و مواد اضافی را می سوزاند

3_امبدینگ در چاقی موضعی موثر است

 در افرادی که چاقی های موضعی مانند شکم و رانها دارند و از آب نمودن آنها عاجزند این روش بسیار موثر است
4_امبدینگ باعث رفع یبوست که یکی از علل مهم چاقی است می شود، لذا افرادی که از یبوست های مزمن رنج می برند از این روش نتیجه خوبی می گیرند

5_امبدینگ باعث تنظیم سیستم های هورمونی و آندوکرین و تیروئیدوهورمونهای زنانه میشود

6_امبدینگ به طور کلی اثرات تنظیمی روی تمام سیستم های بدن از جمله سیستم های هورمونی که در ایجاد چاقی نقش دارند را دارد. لذا با تنظیم این سیستم ها باعث تحریک عملکرد کل بدن شده و بدن را موزون می کند.لذا باعث تنظیم پریود زنان میشود.

 

روش کاهش وزن باامبدینگ در چه افرادی موثرتر است ؟  

الف) هر چه سن کمتر باشد و فرد جوان تر باشد موثر تر است.
ب) اگرعلت چاقی مشکلات هورمونی مانند کم کاری تیروئید ، تخمدانهای پر از کیست و غیره باشد اثر درمانی کمتر است.
ج) علت چاقی بخصوص اگر در اثر پر خوری و پرخوری عصبی باشد درمان موثر تر است.
د) افرادی که در ضمن انجام امبدینگ فعالیت ورزشی داشته باشند بیشتر لاغر می شوند.

میزان کاهش وزن ایجاد شده در این روش چقدر است ؟

هدف اصلی امبدینگ کاهش سایز است اما اگر توسط افراد متخصصین طب سوزنی بر اساس تشخیص علت چاقی انتخاب نقاط صورت گیرد در کاهش وزن موثر است و اگر بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد 3 تا 5 کیلوگرم ماهیانه فرد لاغر خواهد شد.

آیا کاهش وزن یا سایز ایجاد شده با استفاده از امبدینگ برگشت پذیر است یا ماندگار ؟

امتیازی که این روش به سایر روش ها دارد این است که در طب سوزنی و امبدینگ چون اشتهای بیمار کاهش می یابد لذا تا مدتها این بی اشتهایی پایدار می ماند ودر این مدت میل به شیرینی کم میشود.

بیمار هر زمان که احساس کرد اشتهایش رو به افزایش است.باید مجددا جهت درمان مراجعه نماید (البته در درمان مجدد تعداد جلسات بسیار کمتر از جلسات درمان اولیه بیمار است)

ضمن اینکه امبدینگ موجب تعادل ارگانهای داخلی خصوصا کبد ،طحال و معده شده و سوخت و ساز تنظیم می گردد.

آیا استفاده از امبدینگ جهت کاهش وزن و سایزعوارضی برای افراد دارد ؟

عارضه استفاده از طب سوزنی و امبدینگ تقریبا صفر بوده و حتی به علت افزایش انرژی (سوخت و ساز) ایجاد شده در طول درمان احساس ضعف نمی کنند و نیز سایر ناراحتی های افرادمانند سردرد،میگرن، کمردرد ،زانودرد، سرگیجه، عصبانیت، افسردگی، ریزش موها با این روش بهتر خواهد شد .در صورتیکه در رژیم های غذایی ممکن است ناراحتیهای گوارشی ایجاد شود و یا ریزش مو و یا عصبانیت و غیره رخ دهد.

در ضمن در این روش هیچگونه ضعف وبیحالی ایجاد نمیشود بلکه انرژی افرادبیشتر و بهتر میشود.

البته استفاده از نخهای کت کوت یا کرومیک عوارضی دارد که نباید استفاده شود.و استفاده از نخهای منوکریل ویا ویکریل بدون عارضه است.

آیا استفاده ازروش کت گوت یا امبدینگ درد دارد؟

نقاط مخصوص طب سوزنی نسبتا بیدردند اما بعضی نقاط ممکن است درد و سوزش خفیف و قابل تحملی داشته باشند

 

روش درمان و تعداد جلسات مورد نیاز

در این روش 3 تا 5 هفته یک بار امبدینگ انجام می شود و تعداد جلسات به عوامل متعددی چون بیماری زمینه ای ، سن ، وضعیت مزاج ، میزان چاقی و.... بستگی دارد و از یک جلسه تا 10 جلسه متغییر است.

اگر در بین جلسات امبدینگ، طب سوزنی نیز انجام شود تاثیر درمان بیشتر است.

آیا رژیم غذایی نیز لازم است؟

بر اساس مزاج فرد محدودیت بعضی غداها ،و تغییر سبک زندگی لازم است .

مزیت امبدینگ نسبت به طب سوزنی چیست؟

نتایج کاهش سایز و وزن با امبدینگ بهتر از طب سوزنی است ضمن اینکه مراجعات کمتر خواهد بود.

 

نکات مهم:

1_در این روش با توجه به اینکه اشتها و سیستم سوخت و ساز بیمار کنترل و تنظیم می گردد پس از قطع جلسات ، بیمار به کاهش وزن خود ادامه می دهد و مانند سایر روش ها که به سرعت وزن و سایزکاهش یافته برگشت می کند ، نخواهد بود. لذا توصیه می گردد بیمارانیکه با سایر روش ها از جمله رژیم غذایی و حتی کاهش وزن نموده اند جهت جلوگیری مجدد چاقی و افزایش وزن شان با طب سوزنی اشتهایشان را کنترل نمایند

2_در افرادیکه با روش جراحی،وزن اضافی را جراحی نموده اند و یا از روشهای کاهش حجم معده(رینگ وبالون)استفاده نموده اند جهت برطرف نمودن اشتهای کاذب وجلوگیری از پرخوری و افزایش وزن مجددپیشنهاد می گردد از این روش استفاده نمایند.

3_امبدینگ باعث لاغری کل بدن شده و باعث لاغری و کاهش سایز موضعی نیز میشود لذا کسانیکه فقط چاقی وسلولیت موضعی دارند ونمی خواهند وزن کلی بدنشان کاهش یابد می توانند از این روش استفاده کنند.

امبدینگ در تمام سنین قابل انجام است وهیچگونه محدودیت وممنوعیتی ندارد.

 

خلاصه اینکه از نظر طب چینی عمدتا چاقی به دلیل عدم تعادل و هماهنگی ارگانهای داخلی مثل کبد ،طحال ،معده و پانکراس رخ می دهد.گواه بر این امر کم خوردن بسیاری از افراد و افزایش وزن می باشد .روش امبدینگ علاوه بر متعادل کردن ارگانها موجب افزایش سوخت و ساز ،کاهش اشتها و لاغری موضعی در نواحی شکم ، ران ،پهلو، بازو ،سینه و عضلات پشت میشود.

 

 

 

گرد آوری:دکتر عیسی پیرمرادی